Problemy kadrowe firm produkcyjnych

Dariusz Wódz
14 June 2021
Category:

Największy problem z jakim zmagają się dziś firmy, w szczególności firmy produkcyjne, są braki pracowników. Dotyczy to tym bardziej bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Uwidacznia się to głównie w doborze wykwalifikowanych pracowników. Na przykładzie produkcji obróbki metali, są to przede wszystkim wykwalifikowani operatorzy maszyn CNC.

Ale czy tak faktycznie jest? Czy firmy same nie marnują swoich możliwości produkcyjnych?

Otóż z całą pewnością, ponad 90% firm produkcyjnych marnuje przynajmniej 30% swoich zasobów, a często ten odsetek jest znacznie większy.

Opór przed zmianami.

Zostawmy zewnętrzne przeszkody, jakimi są niedostateczna ilość wykwalifikowanych operatorów CNC, na rynku pracy. Skupmy się na wewnętrznych zasobach posiadanej wykwalifikowanej kadrze operatorów.

Zawsze, niezależnie gdzie odbywa się produkcja, opór przed zmianami jest tak duży, że często rezygnuje się z ich wprowadzania. Zmian boją się sami pracownicy, których zmiany mogą dotyczyć, ale również kadra zarządzająca.

Na przykładzie.

Objąłem w zarządzanie i odpowiedzialność zakład produkcji metalowej. Doskonale wyposażony w najnowsze maszyny CNC, tokarki i frezarki. Produkcja opierała się na małych seriach, w systemie 3 – zmianowym. Jakiekolwiek naciski, próby usprawniania pracy operatorów nie przynosiły żadnego rezultatu. Obróbka mechaniczna na obrabiarkach CNC, była wąskim gardłem produkcji, niezależnie od innych procesów zachodzących w zakładzie. Opór operatorów przed zmianami był tak duży, że przekonany zarząd firmy nie widział możliwości innej możliwości jak zatrudnianie kolejnych pracowników, których na rynku nie było, albo nie spełniali wymagań. Kolejne decyzje więc dotyczyły wydłużania czasu pracy na obrabiarkach, łącznie z nadgodzinami, pracami w weekendy, co wiązało się z dodatkowymi, znacznie większymi kosztami produkcji.

Korzystając więc z okazji zbliżającego się audytu przedłużającego certyfikat ISO, wprowadziliśmy na każdym z tych stanowisk karty technologiczne, w których konkretny operator wprowadzał, zgodnie zresztą z otrzymanym procesem technologicznym, czas każdej wykonanej operacji. To również było powodem wielu protestów, szczególnie, że argumentem przeciw tym dodatkowym czynnościom był fakt opóźnień w tym dziale produkcji CNC. Ale już w ciągu miesiąca okazało się, że operatorzy obrabiarek CNC, nie są w stanie udokumentować dotychczas wykorzystywanego czasu. Efektem tego było skrócenie czasu pracy obrabiarek CNC, z dotychczasowych trzech zmian do zaledwie dwu. Mało tego, dotychczasowe opóźnienia udało się zrealizować w bieżącej, dwu zmianowej produkcji.

Proszę więc wyobrazić sobie, co dzieje się w zakładach wykonujących produkcje seryjną. Gdzie technologowie szukają procesów wciąż krótszych, wydajniejszych, gdzie szukają wręcz sekund w całym strumieniu przepływu. Oczywiście jest to nieuniknione, ale czy tylko tam należy szukać czasu, ryzykując jakość produkcji?

Obecnie, mamy wiele narzędzi które zdecydowanie, ale przede wszystkim bez dodatkowych czynności pozwalają na bieżący nadzór procesu technologicznego. Dzięki chociażby wyposażeniu obrabiarek w zdolność komunikowania się z internetem, a przez to bieżącą kontrolę procesów technologicznych.

Po co poprawiać, skoro przez tyle lat wszystko dobrze funkcjonowało.

Przytoczony powyżej przykład, zastałem w zakładzie który uprzednio kierowany był przez bardzo doświadczonego i uznanego managera, z wieloletni doświadczeniem produkcji metalowej. Przecież facet, z kilkudziesięcio letnim doświadczeniem w zakładach produkcyjnych, najpierw Skarbu Państwa, następnie Spółek prywatnych, bo tak zmieniała się własność początkowo przedsiębiorstw Państwowych, był gwarantem najlepszej z możliwych organizacji zakładu.

Obecne trudności produkcyjne, chociaż często będą wpisywały się właśnie w taki model trudności jak wyżej opisany, a przynajmniej w jakimś stopniu będzie dotyczył większości obszarów produkcji maszynowej, nie tylko obróbki CNC, to swoje źródła trudności w sterowaniu przepływem strumienia produkcji znajdzie w innych gniazdach produkcyjnych.

Podobnie procesy zachodzą w sprzedaży, szczególnie bezpośredniej. Pamiętaj o tym, że nawet sprzedając swoje towary i usługi poniżej kosztów kalkulowanych, możesz zarabiać więcej niż inni.

Przeprowadzone przez firmę ELAMED z Katowic badania w 2018r dowodzą, iż średnia wykorzystania zasobów produkcji obróbki stali w Polsce, jest na poziomie niewiele ponad 50%. Jeśli zatem, obróbka mechaniczna na nowoczesnych obrabiarkach czy urządzeniach produkcji odbywa się z wykorzystaniem jedynie ich połowy zdolności produkcyjnej, to znaczy, że te maszyny kosztowały dwa razy więcej, niż wynika to z faktury zakupu.

Reasumując, zanim zaczniesz szukać pracowników, sprawdź czy Twoi dobrzy przecież fachowcy (inaczej byś ich nie trzymał), wykorzystują zdolności produkcyjne które im dałeś. Pierwszym elementem jaki należy spełnić przed wprowadzaniem znam, jest rozeznanie istniejącego stanu rzeczy.

Jeśli borykasz się z podobnymi problemami, napisz do nas: wolne-moce@tech-konsulting.pl

Dariusz Wódz


Also read

2 minutes reading time

Grupa MTP – dobrze zaprojektowane wydarzenia

wolne - moce.pl
Category: